21 Nisan 2019 Pazar 19:37 Güncel

ALEVİLER, KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRIYI KINADI: ORGANİZE, PLANLI BİR SALDIRIDIR!

Aleviler, Kılıçdaroğlu’na saldırıyı kınadı: Organize, planlı bir saldırıdır!

Alevi kurumlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı lanetledi. Alevi kurumlar adına basın açıklaması yapan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi Başkanı Birol Saglam, “Bu saldırı vatandaş saldırı olamaz organize edilmiş, planlanmıştır” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı sonrası bir tepkide Alevi kurumlardan geldi. Alevi Kültür Dernerleri Kocaeli Şubesi, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Küldür Dernerleri, Pirsultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ortak bir basın açıklaması gerçekleştirerek saldırıyı lanetledi. Alevi kurumlar adına basın açıklamasını yapan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi Başkanı Birol Sağlam, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının vatandaş saldırısı olmadığını belirterek şunları söyledi: “Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması, olağan görülmesi, hatta özerkliklerle donatılmış olması yeni değil.  Bu şiddet; hâkimiyet ve iktidar ilişkileri arasında beslenen grupların, benzer senaryo ve değişik boyutlarda halkı birbirine bırakma taktiğidir. Sayın Kemal Kılıçtaoğlu’na yapılan saldırıya bakarsak başta Sivas, Maraş, Çorum ve nice katliamın başlangıç tablosuna benzediğini görüyoruz.

KARANLIK YÜZLÜ YÜZLERCE CANİ

Yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır, insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük, içimiz acıdı, kırgınlığımız aklımıza geldi “yinemi dedik”. Bu saldırı vatandaş saldırı olamaz organize edilmiş, planlanmıştır. Özellikle seçim döneminde sevginin, hoşgörünün ve birlikte yaşama tahammüllünün şiddet söylemleri ile yok edildiğini hepimiz biliyoruz, ülkemizin sosyal dokusu bu söylemler yüzünden çökmüş, iktidar güçlerinin şiddet söylemleri ile halk bloklaştırılmıştır.

GÜNLÜK YAŞAMIN ÇETELEŞMESİ

Şiddet içeren ucuz “popülizm söylemleri“, “sosyal muhafazakârlık dili” vb kavramları kullanıp, devletin “beka” sorununu şiddet ilişkisine çevirerek halkı tehdit edenler bu tabloya dönüp bir baksın. Bu söylemlerin, eş zamanlı olarak günlük yaşamın çeteleşmesine sebep olduğunu ve bugünkü saldırının bu söylemlerin sonucu olduğunu kimse inkâr edemez. Ancak yerel seçimler gösterdi ki;  ülkeyi salt sosyal-siyasal sorunlar temelinde ayrıştırmak imkânsılaşmıştır ve tüm halklar ortak barış, güven ve huzur doktrini temelinde birleşmiştir.

GÜÇLÜYÜZ ÖRGÜTLÜYÜZ

Ve biz Aleviler organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlamış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz. Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz, tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi kolektif birlikteliğimizle cevap vereceğimizi bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER