02 Haziran 2020 Salı 22:26 Güncel

İZMİT KAYMAKAMI'NA SERT TEPKİ: AKIL DIŞI GÖREVLENDİRME YAPAMAZSINIZ!

İzmit Kaymakamı'na sert tepki: Akıl dışı görevlendirme yapamazsınız!

İzmit Kaymakamlığı’nın beden eğitimi öğretmenlerini Covid 19 pozitif vakalarının ev ziyaretleri ve askerlik celp dönemi sağlık kontrol işlemlerinde görevlendirmesine Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nden tepki geldi

İzmit Kaymakamlığı’nın beden eğitimi öğretmenlerini Covid 19 pozitif vakalarının ev ziyaretleri ve askerlik celp dönemi sağlık kontrol işlemlerinde görevlendirmesine Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nden tepki geldi. Eğitim Sen’in açıklaması şöyle:

SAĞLIK RİSKİ UYARILARINA RAĞMEN

‘’Gün geçmiyor ki Kocaeli’de kamu yöneticilerinin salgınla mücadele adı altında yapmış oldukları işgüzar işlemlere bir yenisi daha eklenmesin. Salgının ilk günlerinden itibaren öğretmenlere ve diğer kamu emekçilerine çeşitli vesilelerle güya salgınla mücadele adı altında farklı biçimlerde görevlendirmeler yapmaktan başka bir işi olmadığını gördüğümüz kamu yöneticileri, defalarca yaptığımız sağlık riski uyarılarına rağmen, sırf “iş yapmış olma” saikiyle hareket ederek birçok kamu emekçisinin ve Kocaeli halkının sağlığını tehlikeye atma riski olan işlemlerine devam etmişlerdir.

HANGİ AKILLA AÇIKLANABİLİR

Hepimizin bildiği gibi  en son geçtiğimiz ay, öğretmenleri Cumhurbaşkanı’nın “hediyeleri”ni dağıtmak için görevlendirmeye çalışan ancak öğretmenlerin böylesi siyasi bir şova üstelik sağlıklarını da tehlikeye atma pahasına alet edilmeleri girişimine karşı sendikamız Eğitim Sen’in tepkisi etrafında yükselen kamuoyu baskısı sonucu geri adım atmak zorunda kalan İzmit Kaymakamlığı, bugün ise İl UmumiHıfzısıhha Kurulu’nun salgınla mücadele kararlarını kendisine dayanak göstererek 52 Beden Eğitimi öğretmeni arkadaşımızı Covid19 pozitif vakalarının ev ziyaretleri ve askerlik celp dönemi sağlık kontrol işlemlerinde görevlendirmiştir! Herhangi bir sağlık formasyonu olmayan öğretmen arkadaşlarımızın böyle bir görevlendirmeye tabi tutulmalarının hangi akılla hangi bilimsel bilgiyle açıklanabileceğini İzmit Kaymakamı’nın bizzat açıklaması gerektiğini düşünüyoruz.

YASA DIŞI İŞLEM

Bu vesileyle Kocaeli’deki kamu yöneticilerine soruyoruz: Kocaeli’deki kamu yöneticileri bu tür görevlendirmelerin gönüllülük esasına dayalı olmasını neden kabul etmemektedirler? Salgınla mücadelede her yurttaş gibi öğretmenler de özveriyle çaba sarf etmelerine rağmen onlara teşekkür etmek yerine neden farklı bir algı oluşturmaya çalışıp onların ve ailelerinin de sağlığını riske atan akıl dışı görevlendirmelerde ısrar etmektedirler? İzmit Kaymakamlığı Anayasadan, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’ndan, 700 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinden ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5906495 sayılı yazısından haberdar değil midir? Yapmış olduğu bu görevlendirmelerle yasa dışı işlem yaptığını bilmemekte midir?

HUKUK DIŞI İŞLER

Hepsinden önemlisi şu soruyu özellikle sormak istiyoruz: Yapılan görevlendirmelerin yoğun olarak Beden Eğitimi öğretmenlerine yönelik olduğunu görüyoruz: Bu tercihin hangi gerekçeye dayandırıldığını merak ediyoruz. İzmit Kaymakamlığı, bizim haberimiz olmadan bir bilim kurulu oluşturdu ve böyle bir “bilimsel” bilgiye mi ulaştı?

Bir sonraki kararda hangi branşı hangi gerekçeyle hangi işte görevlendireceksiniz? Gerekçeleriniz neler olacak? Değerli Kocaeli halkı maalesef böyle akıl dışı kararlar alan kamu yöneticilerinin kararlarıyla yönetilmektedirler. Eğitim Sen olarak Kocaeli ve İzmit kamu yöneticilerine daha önce yaptığımız çağrıyı bir kere daha tekrarlıyoruz:

Eğitim Sen olarak salgın döneminde kamu kurumlarını, akıl dışı ve hukuk dışı işlerden vazgeçmeye, salgınla gerçekten mücadele etmeye ve asli görevlerini yapmaya çağırıyoruz.”

O ZAMAN DA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere İzmit Kaymakamlığı geçtiğimiz günlerde de 65 yaş üstü vatandaşlara kolonya ve maske hediyesi dağıtılması için öğretmenleri görevlendirmiş, gelen tepkiler üzerine ise bu işi gönüllülük esasına çevirmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER