24 Ocak 2020 Cuma 16:15 Güncel

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR’DE SINAVA GİRMEDEN ATAMALAR YAPILMIŞ!

Kocaeli Büyükşehir’de sınava girmeden atamalar yapılmış!

Sayıştay 2018 raporunda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yönetmeliğe aykırı olarak çok sayıda kişiyi sınavsız bir şekilde tekniker ve fen memuru yaptığı ortaya çıktı

Sayıştay’ın 2018 yılı raporuna göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 38 kusur tespit edildi. Bu kusurlardan birisi de teknisyen veya fen memuru olarak çalışırken sınava girmeden teknikerliğe veya veri hazırlama kontrol işletmeni olarak çalışırken sınava girmeden mühendisliğe atama yapıldığı yönünde. Oysa ki, yasaya göre, görevde yükselme eğitiminde başarılı olanların yönetmelik kapsamında bulunan görevlere atanabilmeleri için kurumlarınca yaptırılacak ve yapılacak sınava katılarak başarılı olmaları şarttı yer alıyor. 

İPTALİ İSTENDİ

Raporda aynı zamanda şu tespitler yer aldı: “Yönetmelikle, fakülteleri bitirmek suretiyle mühendis, mimar, şehir plancısı, jeomorfolog... gibi unvanları kazanan, fakat kurumda memur olarak çalışanların bu kadrolara atanmalarını görevde yükselme olarak değerlendirilemeyeceğine karar verilmiştir. İdareler bunu sınavsız olarak bu kadrolara atanabileceği şeklinde anlayarak sınavsız olarak atama yapmışlardır. Danıştay 5’inci Dairesinin aşağıdaki kararlarından da görüleceği üzere gördüğü öğrenimin sonucu olarak bu unvanları kazanan, fakat memur olarak çalışmakta olanların anılan kadrolara atanmaları, sadece sınıf ve unvan değişikliği olup, görevde yükselme niteliği taşımadığına karar vermiştir. Aynı Dairenin kararlarında bu durumda olanlar için ayrı sınav yapılması gerektiği açıkça yer almıştır. Memur olarak çalışırken sınava girmeden mühendisliğe sınavsız atanma açık hata kapsamındadır. Açık hata kapsamında yapılan atamalar süresiz olarak geri alınabilir. Atanma şartlarını taşımadan yapılan atamanın iptal edilmesi gerekiyor”  

YASAYA AYKIRI

Sayıştay raporunda, yönetmeliğe aykırı olarak üst kadrolara da atama yapıldığı dikkat çekiyor. Raporda, “Zabıta memuru olarak çalışan kişilerin zabıta komiser yardımcılığına, itfaiye eri kadrosundan itfaiye çavuşluğuna ve hizmetli kadrosundan itfaiye başçavuşluğa terfi ettirildiği tespit edilmiştir” uyarısı dikkat çekti. Sayıştay Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden yönetmeliğe aykırı olan söz konusu terfilerin iptal edilmesini istedi.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER