18 Ekim 2020 Pazar 00:22 Güncel

O FABRİKADA SENDİKALAŞMAYA KARŞI ÜCRETSİZ İZİN DAYATMASI

O fabrikada sendikalaşmaya  karşı ücretsiz izin dayatması

Birleşik Metal-İş Sendikası, Dilovası’nda faaliyet gösteren Systemair Hsk fabrikasında sendikal örgütlenmeye tahammül edemeyen işverenin, işçileri ücretsiz izine çıkardığını duyurdu

Birleşik Metal-İş Sendikası, Dilovası’nda faaliyet gösteren Systemair Hsk fabrikasında sendikal örgütlenmeye tahammül edemeyen işverenin, işçileri ücretsiz izine çıkardığını duyurdu. Konuyla ilgili olarak Birleşik Metal İş Genel Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklama şöyle: ‘’Ücretsiz izin uygulaması sendikalaşmaya engel olmak için kullanılamaz! Fazla mesaili çalışan işyerinde ücretsiz izin uygulaması olmaz.

SENDİKALAŞMANIN CEZASI

Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz! Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren İsveç sermayeli Systemair Hsk Havalandırma Endüstri Sanayi işçileri sendikamızda örgütlendiler. Sendikamız işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi. İşyerinde kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren bugün üyelerimize ücretsiz izin uygulamasını dayatmaktadır.  

DAYATMA VAR

Ücretsiz izin, pandemiden olumsuz etkilenip üretimi önemli ölçüde azalmış, işini neredeyse kaybetmiş işyerlerinde işçi çıkışlarını önlemek için hükümet tarafından çıkarılmıştır. İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz.  Hatta Systemair'de olduğu gibi üretimin yoğun olarak sürdüğü, fazla mesai yapılan işyerlerinde ücretsiz izin uygulaması kesinlikle yapılamaz. Systemair'de ücretsiz izin dayatması sendikalaşmaya karşı yapılmak isteniyor. Sendikamız üyesi 45 işçi ücretsiz izin dayatması ile karşı karşıya.

İŞVEREN SUÇ İŞLİYOR

İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece Anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Systemair HSK yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir.

HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ

Systemair Hsk işçileri anayasal haklarını kullanmışlar ve sendikamıza üye olmuşlardır. İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve ücretsiz izin baskısı derhal durdurulmalıdır. Sendikal haklara saygı duyularak, ücretsiz izin durdurulmadığı takdirde Pazartesi günü sabah fabrika önünde olacağımızın da bilinmesini istiyoruz. Tüm demokratik kitle örgütlerini basın ve kamuoyunu da işçilere desteğe bekliyoruz DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası olarak her zaman olduğu gibi işçilerin haklarını alması için tüm gücümüzle mücadelemizi artırarak sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER