05 Aralık 2019 Perşembe 14:22 Güncel

ŞAMBA: KADIN MÜCADELESİ ISRARLA SÜRECEK

Şamba: Kadın mücadelesi ısrarla sürecek

CHP Başiskele İlçe Kadın Kolları Başkanı Elif Şamba, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı

CHP Başiskele İlçe Kadın Kolları Başkanı Elif Şamba, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Şamba’nın açıklaması şöyle: ‘’5 Aralık 1934'te Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti. Ve, Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 85 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular.

ADAY OLMALARININ ÖNÜ AÇILDI

Bugün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. 5 Aralık 1934'de Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Aradan geçen 85 yıl içinde kadınlar Türkiye'nin yönetilmesine katkı sunmak için elinden gelen çabayı her koşulda göstermiştir.

DEVAM EDECEĞİZ

Hayatın her alanında eşitlik ve dayanışma arzusunda olan biz kadınlar ülkemizin hak ettiği özgürlük ve adalet toplumu olma yolundaki demokrasi mücadelesine omuz vermeye tüm istek ve inancımızla devam edeceğiz. Ataerkil düşünce sistemlerinin gündelik hayata derinlemesine nüfuz ederek kadınları baskı altına almasını asla kabul edemeyiz.

GURURLA TAŞIYACAĞIZ

Kadın erkek eşitliğine inanmayan iktidarların öncü mücadelemizi geriletme girişimlerini kola kola girerek önleyeceğiz. Devraldığımız mücadele bayrağını umudu ve direnci örgütleyerek gururla taşımaya devam edeceğiz. Hiçbir kadının, Ananın gözü yaşlı gönlü gamlı olmasın diye, Cumhuriyet'in ışıklı Türkiye'sinde ayrımsız herkesin gülümseyebilmesi için bizler gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Kadınların hayatın her alanında maruz kaldığı baskılara karşı durabilmek için alandayız, sokaktayız, meydanlardayız. Bu ısrarlı tavrımızı bugün ve daima kararlılıkla sürdüreceğiz.

DAİMA KORUYACAĞIZ

Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün 85 yıl önce eşitlediği temsil haklarımızı bugün baltalayanlara, engelleyenlere, kotalarla kısıtlama yolunu başvuranlara ve kurnazlık peşinde koşanlara inat hem 85 yıl önce kazandığımız Seçme ve Seçilme Hakkımızı hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti daima koruyacağız.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER