22 Eylül 2019 Pazar 10:08 Güncel

SARIMSAK FİYATLARI ALDI BAŞINI GİDİYOR

Sarımsak fiyatları aldı başını gidiyor

Kocaeli’de sarımsak adeta altınla yarışıyor, vatandaş sarımsağın yanına bile yaklaşamıyor

İzmit’te Doğu Kışla’da kurulan Cumartesi pazarında ve Kozluk’ta kurulan Pazar Pazarı'nda vatandaş sarımsağın yanına yaklaşamadı. Kilosu 50 TL’yi bulan sarımsak artık tek tek satılırken Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar aldıkları maaşa oranla pazarın pahalı olduğunu ifade ediyor. Cumartesi pazarında en ucuz ürünleri maydanoz, semizotu, roka gibi yeşillikler oluştururken, domatesin bol olması ve fiyatının 1,5 TL olması dikkatlerden kaçmadı. Pazarda çilekte mevsim değişimi sebebiyle 15 TL ile fiyat değişikliği olurken, pazarda en pahalı ürün ise kilogram fiyatı 50 TL ile adeta altınla yarışır duruma giren sarımsak oldu

KIŞIN FİYATLAR ARTACAK

Pazar esnafları yaptıkları değerlendirmelerde: “İşler bizim açımızdan kötü çünkü domates bol. Patatesçi bile domates satıyor. Şuan bu açıdan fiyatlar uygun. Kış geliyor. Kışın her şeyin fiyatı artacak” sözlerini kullandı. Bir diğer esnaf Ömer Aslan ise, “Pazarda genel olarak fiyatlar uygun, yalnızca mevsim geçişi sebebiyle mevsimi son bulan ürünlerde yavaş yavaş fiyatlar artıyor. Yaz boyu genel olarak fiyatlar uygundu. Müşteri potansiyeli de genel olarak iyi, düzen oturdu. Fakat kış geliyor yavaş yavaş ürünlerin fiyatları artacak” diye konuştu. Bir diğer esnaf Caner Köse, “Bugün müşteri de ürün de bol. Fiyatlarda uygun. İnşallah bizim için de müşteri için de daha iyi olur” açıklamasında bulundu. Erhan Tekle ise, “Bugün iyiyiz. Ama havalar soğudu kış geliyor. Ürünlerde azalma fiyatlarda yükselme olacaktır” dedi.

CUMARTESİ PAZARI’NDA FİYATLAR

Havuç 2 TL, Semizotu 1 TL, Maydanoz 1 TL, Tere 1 TL, Patates 2 TL, Kıvırcık Marul Tane 3 TL, Patlıcan 4 TL, Pazı 1,5 TL, Ispanak 5 TL, Kırmızı Biber 3,5 TL, Domates 1,5 TL, Üzüm 3,5 TL, Mandalina 3,5 TL, Elma 2,5 TL, Biber 3 TL, Börülce 5 TL, Taze Fasulye 4 TL, Bamya 10 TL, Dere Otu 1,5 TL, Roka 1,5 TL, Pırasa 4 TL, Acur 3 TL, Turp 2,5 TL, Lahana Tane 7 TL, Barbunya 6 TL, Çilek 15 TL, Muz 10 TL, Armut 6 TL, Salatalık 3 TL, Dolmalık Biber 6 TL, Sarımsak 50 TL, Mantar 10 TL, Balkabağı 3 TL, Limon File 3 TL, Kereviz 7 TL, Şeftali 5 TL, Erik 4 TL, Kavun Tane 5 TL, Kabak 3 TL, Mısır Tane 1 TL, Ceviz 20 TL.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER