24 Ocak 2020 Cuma 12:53 Güncel

SUMOTAŞ BAŞKANI MEHMET TOP İSTİFA ETTİ

SUMOTAŞ Başkanı Mehmet Top istifa etti

SUMOTAŞ Başkanı Marika Mehmet Top bugün Foşa Garden'da düzenlediği basın toplantısıyla, son günlerde hakkında çıkan haberlere dair açıklamada bulundu

SUMOTAŞ Başkanı Marika Mehmet Top, son günlerde hakkında çıkan haberlere dair Foşa Garden'da düzenlediği basın toplantısıyla açıklamalarda bulundu. Gerçekleşen basın açıklamasına KASKF Başkanı Murat Aydın, 87 Nolu Uzunçiftlik Kamyoncular ve Taşıyıcılar Kooparatif Başkanı Aydın Merttürk, Suadiye eski Belediye Başkanı Hüseyin Top, SUMOTAŞ üyeleri katılım sağladı.

VEREMEYECEĞİM HESAP YOK

Son zamanlarda hakkımızda yazılan her şeye cevap vermek için huzurunuzdayım diyen SUMOTAŞ Kooperatif Başkanı Marika Mehmet Top, “Amaç, SUMOTAŞ’ın nerde olduğunu, nereye gittiğini anlatmak. SUMAOTAŞ’ın daha ileri gitmesi için çalışmak. Aramızda kırgınlıklar, kızgınlar olabilir. Ama kol kırılır yen içinde kalır. Son toplantıda kol kırıldı ama yen biraz dışarı taştı. Basına yansıdı. Hep suskunluğumu korudum. Kimseye cevap vermedim, polemik içinde olmadım. Baktım karalama kampanyaları başladı. Yine dinledim. Karalama kampanyaları yapanlar kendileri kara beni karalamaya çalışıyorlar. Benim veremeyeceğim bir hesap yok” dedi.
SUMOTAŞ ÜYELERİNİN ELİNDEDİR

SUMOTAŞ üyesi beni istediği kadar eleştirebilir diyen Top, “SUMOTAŞ sadece SUMOTAŞ üyelerinin değil sadece Suadiye halkınındır. SUMOTAŞ’ın geleceği Suadiyelilerin ve SUMOTAŞ üyelerinin elindedir. Kavganın içine çekmek istediler ama girmedim. Ama sanki cevap vermedikçe kabulleniyormuş algısı yarattı. Bu nedenle bu açıklamayı yapma gereği duydum” ifadelerini kullandı.

KİMSEDEN BİR TL ALMADIK

2016 yılının ikinci yarısında SUMOTAŞ’a başkan oldum diyen Top, “2016 yılının ikinci yarısında bir genel kurul yaptık. Bu genel kurulda aldığımız kararla birikmiş olan borçları yapılandırdık. O genel kurulan banka müdürünü getirerek sunum yaptırdık. SUMOTAŞ’ın bu kadar borcu var bunu kapatmak zorunda olduğunu anlattı. Bunu kapattık. Sonra aidatları yükselttik. 2016’dan 2020 yılına kadar bu aidatlarla idare ettik. Kimseden bir TL almadık. Elimiz güçlendikçe yatırımlar yapmaya başladık” ifadelerini kullandı.

TEDARİKÇİ FİRMALARLA İLK DEFA ENFLASYON AYARLAMASIYLA ANLAŞMA YAPTIK

Top, “İki adet çekici kamyon aldık. Bir tane tanker aldık. Yarısını Shell şirketi verdi, yarısını biz verdik. SUMOTAŞ’ın yanındaki arsayı alıp depolama alanı yapıp, ışıklandırma yaparak 7 bin ton malzeme döktük. Kamera sistemi yaptık. Muhasebe programı yaptık. Dorse aldık, kimseden para almadık. Benzinliğimizde çocuklar çöplükte oturuyordu onlara güzel bir yer yaptık. Yıkama tesisi yaptık. Bunlar göz ardı edilecek Marika’yı karalama kampanyası düzenlenecek. Hadi oradan. Üyem beni her türlü eleştirebilir. Ama toplantı bittikten sonra içerdeki konuşmaları dışarıya farklı götürmek doğru değil. Çalışarak batmaktansa çalışarak ölmeyi tercih ettik. Ve çalıştığımız tedarikçi firmalarla ilk defa enflasyon ayarlamasıyla anlaşma yaptık” dedi.

 HAİNLİK KİNLİK BİZDE OLMAZ

Bunlar hep ilişkilerle olur diyen Top, “Kamuyla, siyasetle, STK’larla, basınla ne kadar aksiyon içinde insanlarımız varsa hepsiyle iyi geçindik. Her platformdan insanlarla dostumuz var. Benim içindeki aslanı makamımda değil sandıkta gösterdim. Bu ilişkileri yakalamak kolay değil. Diyorlar ki avans verdi. Hasta olanın hastasına gittim. Eşi doğum yapacak beni aradı eşimle beraber doğumuna gittim. Trafik kazası yaptı, annesi babası duymadan arabasıyla birlikte evine getirdim. En son bunu yaptığım tutup evine getirdiğim kişi bugün beni eleştiriyor. Hainlik kinlik bizde olmaz. Kurumun çatısı altında bunu yapmam. Evini yuvasını açmış, marjinal dediğim arkadaşlarla işbirliği içerisinde. Karalamaya çalıştılar ama beceremezler” dedi.

ALLAH RAZI OLSUN DEMEK YERİNE DEDİKODU YAPTILAR

Son toplantıda konuşmalarımız ferdi oldu diyen Top, “Yanımızda bulunan arkadaşların konuşmaları farklı oldu. Ondan acısı bizim içimizde bir aile vardı. Konuşurken arkası kirli ise farklı aksiyonlar olmaya başladı. Bardağı taşıran o olmuştur. Asla benim SUMOTAŞ üyelerine saygısızlığım olamaz. 15, 20 kişilik bir marjinal gurup var. Bunlar kendinden olmayanı sevmezler. Çünkü onların beyninde kendilerinden olmadığınız vardır. Dedikodu çıkarırlar. Zarfı atarlar, zarfı attıktan sonra kenara çekilirler. Sonra ailelere bilgi gönderirler. Bunları eleştirdiğin zaman da dinsiz olursun. Böyle insanların SUMOTAŞ’ın yönetimine gelememesi, gelmemesi lazım. Ben sadece bu marjinal gurubuna bunu diyorum. Önleri kesilmiş fabrikalarla anlaşma sağlayarak nakliyecilerin önünü açtık. Üyemize olanak sağladık ama birileri gelip Allah razı olsun demedi, dedikodu yapmayı tercih etti “” diye konuştu.

KARALAMA KAMPANYASI ŞAHSIM ÜZERİNDEN BAŞLADI

Bundan sonra kurumla ilgili neler yapacaklarını anlatan Top, “Karalama kampanyası şahsım üzerinden başlamıştır. Buradaki amaç kurumun çalışmış olduğu fabrikanın iş hacminden faydalanmaktır. Sahiplenmektir. Ben Başkan olarak bunlara asla müsaade etmedim, etmem de. Benim yönetim kurulumun içerisinde kimseyi fabrikada tedarikçi yapmadım. Çünkü o zaman fabrika benden ister. Bu sayede kim kazandı SUMOTAŞ kazandı, üyeleri kazandı. Ama bunun sonucunda sadece dedikodu yaptılar. Karalama kampanyası başlattılar. Topuyla, tüfeğiyle uğraşsınlar başarılı olamazlar. Kendi şahsımın da fabrikalarla iş bağlantısı olmadı. Yapamaz mıydım? Yapardım. Ama şimdi burada bu kadar rahat konuşamazdım” dedi. 

“ÇETECİDEN PARA ALDI DİYORLAR, DEDİRTMEM”

SUMOTAŞ’ın arka tarafında 20 dönüm yer var diyen Top, “Bizim yerle bu yeri birleştirmeyi düşündük. Bunun için de Shell’le görüştük. Bu günkü şartlarla bunu yapma şansımız yok dediler. Değişik şirketlerle görüştük. En son Lukoil üzerinden bir iş adamı geldi. Ömrümde hiç görmedim. Bu iş adamını beni karalama kampanyasını yapanlar daha iyi tanıyor. Nasıl ilerleyebiliriz diye düşündüm. Shelle tekrar oturdum. Opet’in sahibi Fikret Öztürk, 2,5 milyon para gönderdi parça parça. Buradaki amaç oradaki yeri kooperatifimize kazandırmaktı. Bu adamın parasını kullandık. Para Marika Mehmet Top’un hesabına değil, SUMOTAŞ’ın hesabına geldi. Bu marjinal gurup bundan bile bir şeyler çıkarıp köyü birbirine katıyor. Çeteciden para aldı diye. Genel kurul yaptık. Çıktık bunu anlattık. Ben okyanusta bir gemiyim. Biz yıllardır bu gemideyiz. Gemi bazen yana yatar, bazen burnu suya değer ama gemiye alttan su aldırmadığın sürece gemi batmaz. Beni karalamaya çalışanlara sesleniyorum “Rüzgarımda kaybolursunuz”. Öyle karalama kampanyası yapmak yakışır şeyler değil, iyi üsluplar değil.

BEN KİMSEDEN KORKMAM

Top açıklamasında; “Bir yönetici kendine risk alır. Risk aldığın zaman her şeyi üyeye anlatmaz. Batık olan bir kurumun böyle temiz sayfası olur mu? Karalama yaparken buna baksınlar. Ben kimseden korkmam Allah’tan başka kimseye hesap vermem. Sene 2012 13 Ağustos SUMOTAŞ mahkemeye çıkıyor. X basının manşeti bakın. O gün Suadiye halkı o basının üzerine gitti. Benim lakabım Marika. Ama ben adımı zeytinyağı olarak hiç görmedim. Ben adımın önüne yalan koymam, koydurmam da. Benim evime kimse taş atamaz, attırmam da” şeklinde konuştu.

İSTİFA ETTİ

Top son olarak, “Yönetim kuruluyla dün telefonla görüştüm. Mali Müşavirle görüştüm. En yakın kongreyi ne zaman yapabiliriz dedim. En yakın Nisan ayı içerisinde olacak mali seçimli genel kurula kadar yeni oluşmuş olan yeni yönetime yetkimi bırakıyorum diyerek istifasını açıkladı. SUMOTAŞ’ın üzerinde borç kesinlikle yoktur diyen Top, “ Denetim talebinde bulundu. Kongrede tekrar aday olup olmadığı konusunda ise o günkü şartlar ne gösterirse o şekilde olacak “ dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER