08 Kasım 2019 Cuma 14:04 Güncel

TARİHİ ESER FIŞKIRMIŞTI: BABAKÖY’DE ÇALIŞMA ŞİMDİLİK DURDU!

Tarihi eser fışkırmıştı: Babaköy’de çalışma şimdilik durdu!

Kandıra Babaköy taş ocağı bölgesinde 2. kez tarihi eserlere rastlanmıştı. Bölgede inceleme yapan Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu yetkilileri, ilgili kurumlara yazı yazarak tarihi eserlerin bulunduğu bölgede çalışmanın durdurulmasını istedi

Kuzey Marmara Otoyolu için Kandıra Babaköy’de bir taş ocağı çalışması başlatılmış, 13 hektarlık alanı kapsayan alanda 2 bin 159 ağaç kesilmişti. Yakınında tarım alanları bulunan ve çok sayıda ağaç kesimi yapıldığı için tepki toplayan taş ocağını istemeyen yaşam savunucuları başarılı olamamıştı.

TBMM’DE KONUŞULDU

Sonrasında ise taş ocağının açılması düşünülen alana yakın bir yerde, Roma Dönemi’ne ait, yaklaşık 2 bin yıllık, bölgede ender bulunan taş oyması mezarlar olduğu ortaya çıkmış, bu buluntular gazetemizde haber olunca konu TBMM’ye taşınmıştı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, konuyla ilgili bilgilendirme yaparak Kültür Ve Türizm Bakanlığı’nı göreve çağırmıştı.

SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Konunun Meclis’te gündeme gelmesi ve basında yer almasının ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü harekete geçmiş ve İl Koruma Kurulu bölgede bir inceleme yapmıştı. Bölgede taş ocağına yakın bir yerde kaya oygu mezar (Khamosorion) ve bazı tarihi kalıntılar bulunmuştu. Bu gelişme sonrası, tarihi buluntuların olduğu bölge 21 Ağustos’da 1. derece SİT alanı ilan edilmişti.

OCAK DURDURULMADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise tarihi kalıntıların bulunduğu yerin taş ocağına kuş uçuşu 300 metre mesafede olduğu gerekçesiyle ocağın durdurulmasına gerek olmadığı kararını vermişti. Uzmanlar ise bu tip tarihi kalıntıların bulunduğu yerde başka kalıntılar olması olasılığının büyük olduğunu belirterek ciddi bir araştırma yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

TMMOB HAREKETE GEÇMİŞTİ

Hal böyleyken yine aynı bölgede, yeni lahit mezarlar, antik dönem taş ocağı ve tarihi kalıntılar olduğu tespit edildi. Yeni buluntular da gazetemizde haber olunca, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle başvurarak, yeni buluntuların tescilinin yapılmasını ve SİT alanının genişletilmesini istemişti.

DİLEKÇEYE YANIT GELDİ

Yakın bir zamanda ise TMMOB İKK’nın verdiği dilekçeye yanıt geldi. Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nden gelen yanıtta, bölgede uzmanlarca bir inceleme yapıldığı, yeni tespit edilen tarihi eserler bölgesinde çalışma yapılmaması için ilgili kurumlara bilgi verildiği söylendi. Diğer yandan konunun ilk Koruma Kurulu Toplantı’nda değerlendirileceği de belirtildi. Koruma Kurulu’nun yeni tarihi eser buluntuları sonrası nasıl bir karar vereceği, SİT alanının genişletilip genişletilmeyeceği, taş ocağının durdurulup durdurulmayacağı merak konusu oldu.

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER