05 Aralık 2019 Perşembe 17:00 Sağlık

ÇEKER: BİR AN BİLE GERİ DURMAYACAĞIZ!

Çeker: Bir an bile geri durmayacağız!

Ömer Çeker; "Sorunlar görmezden gelinmeye devam ediyor!" Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi bugün Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi

Mevcut Döner Sermayeler Ek Ödeme Yönetmelikleri çalışanları mağdur etmesi nedeniyle yeniden günün şartlarına göre düzenlenmesi için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ve Temsilcilerin katılımı ile KOÜ Umuttepe Kampüsü Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı.

“BÜTÜN ÇALIŞANLAR MUZDARİP VE ŞİKAYETÇİDİR”

 Yaptığı açıklamada döner sermayelerden hiçbir çalışanın memnun olmadığını dile getiren Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Çeker, “Kurumlardaki aşırı iş yükü altında gecesini gündüzüne katarak özveri ile fedakârca görev yapan insani olmayan 24 saatlik nöbetler ile kendisine ve ailesine zaman ayırmadan önceliği hastane olan çalışanlara Döner Sermaye (Performans) Ek ödemelerine gelince maaş ödeme gününde çalışanın önüne kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır. Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile hastane çalışanı kalmamıştır. Sağlık kurumlarında görev yapan tüm çalışanlar muzdarip ve şikâyetçidir.” dedi.

“ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK DEDİLER AMA HİÇBİR ADIM ATILMADI”

Sağlık Bakanlığı’na ve YÖK’e seslenen Çeker, “Sağlık Bakanlığı ve YÖK yetkilileri çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdar oldukları halde vurdumduymazlıkları hala devam etmektedir. Çalışanlar 5 yıl önceki döner sermayeden almış oldukları ücretleri bu gün mumla arıyor olmaları durumun vahametini açıkça göstermektedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye ödemeleri hakkındaki taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim ettik.  Her iki kurumun idarecilerine bu durumu defalarca anlattık. Yaklaşık bir yıl önce Genel Başkanımız Sağlık Bakanı ve YÖK Başkanı ile yaptığı görüşmede her iki kurum yetkilisi de Döner Sermaye yönetmeliğinde değişiklik yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır.” İfadelerini kullandı.
 
“SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNMEYE DEVAM EDİYOR!”

Ülke genelinde aynı anda meydanlara çıktıklarını ifade eden Çeker, “Türk Sağlık Sen olarak döner sermayeler ile ilgili sorunlara binlerce kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor.  Bugün çalışanların sesini yetkililere bir kez daha duyurmak ve döner sermaye ek ödemelerinin adaletli bir şekilde dağıtılması hakkındaki taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için ülke genelinde aynı anda alanlara çıktık. Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Döner sermaye ödemelerinde bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken çalışanlar sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet tesis edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır. Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Kurumların Finansal açıklarında Kurum çalışanlarının katkıları ile elde edilen Döner Sermayeler kullanılmamalıdır. Ödemelerde öncelik çalışanın olmalıdır.” dedi.

"BİR AN BİLE GERİ DURMAYACAĞIZ"

Ömer Çeker konuşmasında hedefine Sağlık Bakanlığı’nı ve YÖK’ü alarak, “Döner sermayelerdeki gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı, evinde yaşadığı huzursuzluğun vebali siz yetkililerindir. Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız. Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce çalışma hayatına geçiriniz.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye sistemi kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve çalışanların talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız. Emeğin karşılığı olan ekmek mücadelesinde ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz.” Dedi.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER