07 Ocak 2019 Pazartesi 13:29 Siyaset

DR. GERGERLİOĞLU: ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

Dr. Gergerlioğlu: Çocuklarımızın sağlığı tehdit altında

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gıda mühendisi akademisyen Bülent Şık hakkında açılan dava hakkında bilgiler verdi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gıda mühendisi akademisyen Bülent Şık hakkında açılan dava hakkında bilgiler verdi. Sağlık Bakanlığı'nın suç duyurusunun ardından Şık hakkında dava açıldığını ifade eden Gergerlioğlu, "Nasıl olur da bilimsel raporu açıklaması nedeniyle bir bilim adamı hakkında dava açılır?" diye sordu. Faruk Gergerlioğlu, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan "Türkiye'yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz" başlıklı dört bölümlük yazı dizisi nedeniyle, Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istendiğini söyledi.

BAKANLIK SONUÇLARI AÇIKLAMIYOR

Gergerlioğlu, Şık'ın gıda mühendisi bir akademisyen olduğunu ve Sağlık Bakanlığının 2011'de başlayan 2105'te biten bir çalışmasına katıldığını anlattı. Çalışmada, sanayi bölgeleri ile turistik bölgelerde yer alan ürünlerin kıyaslamasının yapıldığını ifade eden Gergerlioğlu, sanayi bölgesi olarak Kocaeli ve Ergene havzalarının, turistik bölge olarak da Antalya Kumluca'nın seçildiğini belirtti. "Bu çalışmalar sonrası Sağlık Bakanlığı 2017 sonunda açıklayacağım demiş, yıl 2019' gelmiş sonuçlar açıklanmamış" diyen HDP'li Gergerlioğlu, "Bülent Şık sonuçların açıklanmadığını görünce Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazısında açıklanıyor. Bizim Bakanlığa "niye kamuoyuna açıklamadığını" sorgulamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

PESTİSİT ORANI YÜKSEK ÇIKMIŞ

Turistik bölge olarak Antalya Kumluca'nın çevre kirliliği az olduğu düşünülerek seçildiğini aktaran Gergerlioğlu, "Şaşırtıcı olarak Kumluca'da da tarım yoğun bir şekilde yapılıyor ve tarım ürünlerine sıkılan pestisitler yüzünden, orada da bu ilaç oranı yüksek çıkmış. Hiç bilinmeyen bir bulgu. En kirli sanılan yerle, en temiz sanılan yer karşılaştırılıyor ancak en temiz sanılan yerde bile kirlilik oranları görülüyor" cümlelerini kullandı. Birçok madde ve yerlerde çevre kirleticilerinin belirlendiğini söyleyen HDP'li Gergerlioğlu, "Ergene Havzası'ndaki şu anki bulgular, Çernobil kazasından beri hala devam eden kirlenmenin neden olduğunu gösteriyor" dedi.  Yapılan çalışmalarda birçok meyve ve sebzenin analiz edildiğini belirten Gergerlioğlu, "Son derece bilimsel bir çalışma. Bu çalışma niye açıklanmaz? Hadi siz açıklamıyorsunuz, peki açıklamaya cesaret eden bilim adamını susturmak, hakkında dava açmak hangi sorumluluğa sığar, nasıl bir anlayışla bu yapılır?" ifadesini kullandı.

29 ÖNERİNİN HİÇBİRİ YAPILMAMIŞ

"Kocaeli Milletvekili olarak TBMM'ye Dilovası'yla ilgili araştırma önergesi verdim, AKP ve MHP reddetti" diyen Gergerlioğlu, "2006 yılında Dilovası için kurulan araştırma komisyonuna 29 öneri sunuluyor ve yıl 2019 olmuş, bu önerilerin hiçbiri yapılmamış 'Dilovası bir kanser ovası olmuştur. Dilovası’nın sağlığı bozulmuştur' demiştim. İktidar partisi iktidarı sarsılmasın diye sağlıkla ilgili gerçekleri örtbas etmeye çalışıyor" şeklinde konuştu. Gergerlioğlu, Bülent Şık’a 12 yıl hapis cezası verilmesi istemiyle dava açan Sağlık Bakanlığıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya aşağıdaki soruları sorarak konuyu Meclis gündemine taşıdı:

İŞTE O SORULAR  

  1. Sağlık Bakanlığının 2011-2015 yılları arasında Akdeniz üniversitesi ile yaptığı protokol ve analiz sonuçlarının tamamının henüz açıklanmama sebebi nedir?
  2. Bülent Şık tarafından yapılan açıklama, Dünya Üniversiteler Servisi’nin Lima Bildirgesine, Anayasanın çevre hakkı maddesine ve  kamu yararına uygun değil midir? Eğer açıklama bu gerekçelere uygunsa Bülent Şık hakkında açılan davanın hukuki normlardaki karşılığı nedir?
  3. Bülent Şık tarafından açıklanan raporda belirtilen sonuçlar gerçek midir? Eğer bu bilgiler gerçekse raporda çıkan sonuçlar doğrultusunda bu güne kadar hangi önlemler alınmıştır?
  4. Bülent Şık’ın paylaştığı rapordaki sonuçlar gerçekse bu konuda önlem almayan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunun “Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar” gerekçeli soruşturma açılmış mıdır?
  5. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Kocaeli Dilovası, Antalya gibi bölgelerimizdeki kanser olayı ile ilgili kamuoyuyla paylaşılmayan başka bilgi veya detay bulunmakta mıdır?
  6. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’de her beş ölümden biri, Kocaeli Dilovası’nda her üç ölümden biri, Antalya’da ise her on ölümden biri kanserden kaynaklanmakta ise bu sonuçlar ile ilgili hangi çözümler üretilmiştir?
  7. 8 Milyona yakın insanın yaşamış olduğu Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Kocaeli Dilovası, Antalya bölgelerindeki kanser vakası sayısının ne kadar olduğu ve artan kanser vakaları karşısında, Sağlık Bakanlığını hangi önlemler almayı planlamaktadır?
  8. Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyundan saklanan başka araştırma sonuçları var mıdır?
  9. Bülent Şık hakkında 02 Ocak 2019 tarihinde açılan bu davanın, 2016 yılında Barış Bildirisini imzalayarak ihraç edilmesiyle ilgisi var mıdır?
  10. Son 5 yıl içerisinde Kanser teşhisi konuşan yurttaşların yıllara ve illere göre ayrılmış sayısı kaçtır?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER