06 Aralık 2018 Perşembe 12:32 Siyaset

GERGERLİOĞLU: BAKANLIK, BÜYÜK BİR SKANDALA SEBEBİYET VERMİŞTİR

Gergerlioğlu: Bakanlık, büyük bir skandala sebebiyet vermiştir

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis oturumunda Adalet Bakanlığı'nın son günlerdeki açıklamalarına ilişkin konuşma gerçekleştirdi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis oturumunda Adalet Bakanlığı'nın Londra Adalet Müşaviri hakkında aldığı karar ve Westminster İngiltere mahkemesine gönderilen belgeyle ilgili konuşma gerçekleştirdi. HDP'li Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalara açıklık getirdiğini belirterek şunları söyledi: "Adalet Bakanlığı, alelacele bir şekilde ve altından kalkamadığı bir konu hakkında açıklamalar yapmakta ve ardından bugün, Londra Adalet Müşavirini de görevden aldığını ilan etti. Nedir bu mesele? Yaklaşık on gündür bir belge dolaşıyor sosyal medyada, çok önemli, Adalet Bakanlığın Westminster İngiltere mahkemesine gönderdiği bir belgeyle ilgili bu, Akın İpek’in iade davası. FETÖ çatı davasında Akın İpek’in İngiltere’den iadesini talep ediyor Türkiye ve Adalet Bakanlığının bir belge gönderdiği iddiası var ortada. Bu belgede Adalet Bakanlığının Türkiye’de adil yargı olduğuna dair iddiaları var 5-6 maddede. Türkiye'de FETÖ davalarında beraatlerin çok olduğuna veyahut da Yargıtay tarafından cezalarda bozmaların olduğunu vurgulayan maddeler"

WHATSAPP’TAN GÖNDERİLDİ İDDİASI

İlgili maddeler içinde ByLock'un Adalet Bakanlığı'nca, "yazışmaların suç teşkil etmediği taktirde kanıt olarak sayılamayacağı"nı belirttiği cümle üzerine de söz kuran Gergerlioğlu, "Türkiye'deki uygulamalarla aksi yönde bir açıklama olduğu düşünülerek açıklama beklendi ve daha sonra, Adalet Bakanlığı “Evet, Londra Adalet Müşaviri Westminster mahkemesine gönderdi ancak bizim irademiz dışında gönderildi.” dedi. Çok ilginçti bu çünkü yazının aslı burada değerli arkadaşlar. Adalet Bakanlığının mührü var, işte görüyorsunuz ve kim göndermiş? Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü göndermiş ve mühürlü, UYAP’tan gönderilmiş. Hukukçu arkadaşlarımız bilir bunun usulünü ancak bugünkü açıklamada, Adalet Bakanlığı daha garip bir açıklama yaparak kendi üzerinden bunu attı ve bu açıklamayı Londra Adalet Müşavirinin WhatsApp’tan Westminster hâkimine gönderdiğini söyledi. Şimdi, buna güler misin ağlar mısın diyeceğim çünkü aklımızla alay ediliyor. Bu denli önemli bir davada, FETÖ çatı davasında, Türkiye'nin adil yargı içinde bulunduğuna dair belgeyi Adalet Müşaviri WhatsApp’tan güya Westminster hâkimine göndermiş. Buna kargalar bile güler değerli arkadaşlar. Bunun doğru olmadığı apaçık ortada."

ADİL YARGILAMA OLMADIĞI İDDİASI

Westminster hakimine gönderildiği iddia edilen ve ortaya çıkan belgelerin Adalet Bakanlığı'nca "sahte" olarak belirtildiğini söyleyen Gergerlioğlu, " bu belge ortaya çıktıktan sonra Adalet Bakanlığı “Hayır, bu belge sahtedir.” iddialarında bulunuyor veyahut da “Müşavirimiz göndermiş, geri alıyoruz…” Yani çok acayip bir şekilde, Adalet Bakanlığı Türkiye’de adil yargılama olmadığını iddia ediyor. Evet, öyle hakikaten, bu byLock konusunda, biliyorsunuz “Mor Beyin” çıktı, 11.400 kişinin byLock’la alakası olmadığı ortaya çıktı ancak Mor Beyin çıkanlar da iade edilmedi" cümlelerini kullandı.

YARGITAYIN KARARI GECİKTİRİLİYOR

Son olarak konuya ilişkin Adalet Bakanlığı'nın açıklamasını okuyan Gergerlioğlu şunları söyledi: "Londra Adalet Müşaviri tarafından kendi inisiyatifi ile ayrıca 1 sayfalık bir bilgi notu hazırlanarak İngiliz Savcılık makamı ile paylaşıldığı öğrenilmiştir.” diyor ama aslında kendisi göndermiş. “Yargı yetkisi içindeki konularda Bakanlığımız tarafından kurumsal görüş oluşturulması söz konusu değildir.” diyor ancak zamanında, tahliyelerden önce, HSK’ye “Bunları sorun.” diye kitapçık gönderen de hâkimlere kitapçık gönderen de Adalet Bakanlığıydı. Son olarak da “Bilgi notu içinde yer verilen değerlendirmelerin Yargıtay içtihatlarıyla da uyumlu olmadığı anlaşılmıştır.” deniliyor. Aslında 16. Ceza Dairesinin kararı apaçık ortada byLock konusunda. Buna itiraz edildi ve Yargıtay Genel Kurulunda son karar aşamasında. Ancak byLock konusunda bir netlik olmadığı için binlerce insan mahkûm ediliyor ve Yargıtayın kararı da geciktiriliyor. Bunu tüm hukukçu arkadaşlarımız biliyor. Burada çok büyük bir muğlaklık var’’

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER