KÖŞE YAZARLARI

Demokrasi pistinde raks

İlerde ama çok ilerde, bu yaşayıp geçirdiğimiz yıllar üzerine, siyasetine de dem vurarak bir kitap, belgesel hazırlanmak istenirse şayet, bir önerim var. Belki lazım olur diye not düşüyorum.

Bütün bir halkın demokrasi denen pistin sınırlarında dans ettiği, göbek attığı; o pistin sınırında güle oynaya, ağzı açık, gözü kapalı göbek atanların, pistin sınırındaki tümsekten ha düştü ha düşecek hallerini, alkışlarla ve kayıtsızlıkla seyrettiği, masa altından sarı gazoz çekmekten, uyaracak kadar ayık olmadığı bir zaman dilimiydi. Uyaran vardıysa da ‘pistten alın’ diye bahsi geçen, sahneden kucaklanarak toplanıp götürülen çocuklardı.

Öyle bir 17 yıldı. Veyahut, öyle on yıllardı…

Kesintisiz, tek başına bir iktidarın herhangi bir icraatı konusunda, eleştirmek şöyle dursun, bardağın boş tarafından görmemek için epey uğraşmış basın mensubunun, yayın sırasında mikrofonu açık kaldığı için, sahici ve samimi görüşleri izleyenlere ulaşmış oldu.

Kanalın haber bandı yayınlanırken, Cumhurbaşkanının Yassı Ada’yı anlatan konuşması sırasında Oğuz Haksever’in, “Neresi yaslı be, canına okumuşsun!” diye söylenişini hep beraber duymuş olduk. Fakat basın mensubu arkasından bir açıklama paylaştı ve kastının cumhurbaşkanı değil projeyi hazırlayanlara yönelik olduğunu ifade etti. 

Projeden önceki ve sonraki hali ortada olan Yassı Ada’nın yeni halini onaylayan ve iş bittikten sonra bize beğenerek anlatan da cumhurbaşkanının kendisiydi halbuki.

Bir gazetecinin, bir siyasetçinin herhangi bir icraatını beğenmeme hakkı yok mudur? Herhangi bir konu üzerine verdiği tepkide, küfür ve hakaret yoksa neden ve neyi düzeltmeye kalkar, gerçek bu kadar aleniyken? 

Bu ülkenin eşit yurttaşları olarak yaşadığımız bu ülkede, içimizden birilerinin, yaptıkları konusunda eleştirilmemek türü ayrıcalıkları mı vardır? Beğenmediğimiz hangi konularda “beğenmedim” deme hakkına sahip değiliz?

İşte bu sorulara verilebilecek ihtimal cevaplar, demokrasi pistinin sınırında raks ettirmekte bizleri ve o sınıra ne kadar yakın olduğumuzu da tarif ettirmekte.

Oğuz Haksever, dolaşıma giren ses kaydından sonra, yaptığı düzeltmeyle, o kadar zorlu figür denedi ki sendelemesinden anladık, bu demokrasi pistinin neresinde patinaj çekiyor halkın el ele kol kola çektiği halay.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR