KÖŞE YAZARLARI

'En uzun sizde kalsın bahar'

Her yıl dilesek de gerçekleştiremediğimiz o sihirli kelimeler 2019'da hayat bulur umarım. 
Her şeyden önce adalet. 
Herkes için, hepimiz için kardeşçe, eşit, iyilikle yaşayabileceğimiz bir dünya düzeni. 
Kapitalizmin koynundan kalkmaya yeltenen bir insanlık. 
***
O koca pastanın kocaman kısmını alan bir avuç insan ve geride lokmalarla hayatta kalmaya çalışan milyonlarca insanın bu akıl almaz düzeninin yıkımını diliyorum ben. 
Açlıktan ölen tek bir çocuk kalmamasını, hiçbir canlının tacize tecavüze uğramamasını, kimsenin kimseye şiddet uygulamamasını, yalanın dolanın hiçbirimize uğramamasını, hastaların şifa, işsizlerin iş bulmasını, bolluğun bereketin evlerimizden sofralarımızdan eksik olmamasını diliyorum. 
***
Hepimiz için sağlık diliyorum. 
Çok uzun bir süreyi ölü olarak geçireceğimizi unutmayıp, şu kısacık ömrümüzü iyilikle, paylaşarak, toparlayarak, çoğaltarak, birilerinin hayatına dokunarak, güzel izler bırakarak yaşamayı diliyorum. 
2019'da hiç görmediğiniz yerleri görmeyi, bir çocuğun başını sevmeyi, umutsuz bir dertlinin derdini çözmeyi, bir hastayı sağlığına kavuşturmayı, maddi olanaksızlıklardan okula gidemeyen bir çocuğu okutmayı, hayvanları beslemeyi, barınabilecekleri basit mekânlar oluşturmayı, işinizi adaletli icra etmeyi, hiç beklemediği anda sevdiklerinize sürpriz yapmayı, sarılmayı, öpmeyi, sevmeyi, saygı duymayı, övmeyi, kusurları gizlemeyi, kendinizi eğitmeyi, kitapsız ve sporsuz gün geçirmemeyi unutmamanızı diliyorum. 
***
Hayatın sadece yakınımızdaki insanlardan veya tanıdıklarımızdan oluşmadığını bilmeyi, tüm insanlığın ancak birbirine olan yardımseverlikle varlığını huzurla sürdürebileceğini özümsemenizi diliyorum. 
“Shakespeare Müzikali”nin son parçası ile 2018'i uğurluyorum, hoş geldin 2019!
"...Toprağınızdan bereketiniz eksik olmasın
Ambarınız kileriniz boş kalmasın
Salkım salkım üzüm sarsın asmaları
Meyve yüküyle insin ağaç dalları
En uzun sizde kalsın bahar
Acele etmesin
Hasat mevsiminin son gününü beklesin..."

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR