KÖŞE YAZARLARI

Bugün karanlık görünse de yarınımız aydınlık

Küreselleşmenin insanlığın başına büyük felaketler açacağı belliydi ancak bu kadarını kimse beklemiyordu. Küreselleşmenin yol açtığı felaketler genellikle ekonomik ölçekliydi. ‘’Büyük balık küçük balığı yer’’ ilkesi tüm dünyada esastı.
Nedir bu büyük balık küçük balığı yer mevzusu?
Mevzu, büyük ve küresel çok uluslu şirketlerin tüm dünya piyasalarını kontrol ederek küçük şirketleri yok etmesi. Bir başka mevzu ise gelişmiş ülkelerin geri bırakılmış ülkeleri sömürmesi.
***

Küreselleşme koronavirüsten önce de pek çok yıkıcı felakete neden oldu. Ekonomik yıkımlar, iç savaşlar, kan ve kaos. Geri bırakılmış ülkelerin yer altı zenginliklerinin yağmalanması. Kültürel emperyalizm yoluyla ülkelerin kültürlerinin yozlaştırılması.
Küreselleşmenin neden olduğu felaketler genelde ülkesel veya bölgesel düzeyde olurdu. Şimdi ise sorun küresel. Gezmeyi çok seven, ülke ülke dolaşmaya bayılan dünya vatandaşları Çin’de ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya yaydı. Koronavirüs Çin’de ortaya çıktıktan sonra, küresel bir salgına dönüşme olasılığı çok açık bir şekilde ortada olmasına rağmen uluslararası seyahatler bütün hızıyla devam etti.
***

İnsanların duyarsızlığı aşikar. Peki devletleri yöneten hükümetlerin duyarsızlığına ne demeli? Tehlike göz göre göre  gelirken kimse bir şey yapmadı. Gerekli önlemler alınmadı. Ülkeler arası seyahatler devam etti. Havaalanlarında ateş ölçmeyle bu işin olmayacağı belliydi. Hükümetler ekonomik nedenlerden dolayı uçuşları uzun süre iptal etmedi. Sınırlar kapanmadı. Kapitalizm, ekonomik çıkarları insan sağlığının önüne koydu. Sonuç ortada. 
İşin başında alınmayan önlemler büyük bir insanı krize yol açtı. Şimdi işin içinden çıkmakta zorlanıyoruz. Çıksak bile binlerce kayıp verdik. Para sevdasından gerekli önlemleri almayanlar şimdi çok daha derin ekonomik krizlerle yüzleşmek zorunda. Tarih dünya hükümetlerinin yaptığı bu büyük hatayı yazacak.
***

Şimdi yaşadığımız büyük felakete karşı küresel bir mücadele var. ABD’den Çin’e kadar dünyanın her yerini derinden etkileyen büyük bir insani, sosyal ve ekonomik krizin içindeyiz. 
Küreselleşme insanlığa çok şeye mal oldu ancak dayanışma insanlığı kurtarabilir. Ülkelerin, kültürlerin, halkların birbiriyle kaynaşması, diyalog kurması, birbirini tanıması ve anlaması iyidir. Buna hiçbir zaman karşı olmadım aksine bunu destekledim. Ancak bunu küreselleşme diye yutturmaya çalışanlara da kanmadım.
***

Küreselleşme daha çok ideolojik bir kavramdır ve büyük balığın küçük balığı hem ekonomik hem de kültürel olarak yemesidir. Dayanışma ise erdemdir. Dünya halkları dayanışarak sorunları aşabilir. Koronavirüs belasını da dayanışarak yenecektir. 
Türkiye de dünyanın bir parçası. Yaşanan bu büyük krizden etkilenmemesi mümkün değildi. Dünyayı sarsan bu krizin uzun süre dışında kalsak da kaçınılmaz olan üzücü tablo sonunda gerçekleşti. Türkiye koronavirüs ile ciddi bir mücadele içinde. Sorun küresel bir sorun olsa da mücadelemiz ulusal. Hepimiz üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz. Yetkililerin uyarılarını dinleyelim. Salgının yayılmaması için gerekli tedbirleri almalıyız. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için, ülkemiz için dikkatli olmak zorundayız.
***

Unutmayın, siz genç ve sağlıklı olabilirsiniz. Risk grubunda olmayabilirsiniz. Ama farkında olmadan hastalığı başkalarına bulaştırarak onlar için çok büyük sıkıntılara yol açabilirsiniz. Bu hastalığın küresel bir felakete dönüşmesinde dünya hükümetlerinin hataları kadar insanların sorumsuzlukları da etkili oldu. 
Biz sorumsuzlardan olmayalım. Duyarlı olalım. Empati yapalım. Dayanışalım. Acı kayıplar veriyoruz. Giden canların telafisi yok. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.
***

Daha fazla kayıp vermemek için elimizden geleni yapmalıyız. Çok kritik bir süreçteyiz. Önümüzdeki birkaç hafta çok önemli. Eğer gereken önlemleri alırsak, yetkililerin dediklerini uygularsak bu salgın kontrol altına alınabilir.  
Karamsarlığa kapılmayacağız. Güzel günler göreceğimize olan inancınızı yitirmeyin. Birlik ve beraberliğimiz her sorunun üstesinden gelecek. Bu zor günleri atlatacağız. Bugün karanlık görünse de yarınımız aydınlık.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR