KÖŞE YAZARLARI

Mental yorgunluk

Koronavirüs pandemisi tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden etkiledi. Bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı açık, en azından uzun bir süre.
Önümüzde yeni bir süreç var. Yeni süreç, yeni yaşam tarzını da beraberinde getiriyor. Yaşantımızı yeniden kurgulamamız, yeni normale alışmamız gerekiyor.
Eski rutinlerimiz değişmek durumunda. Yeni rutinlerimiz ise maske, sosyal mesafe, hijyen ve kontrollü bir sosyal hayat. Bunları yaptığımız ve tedbirlere uyduğumuz takdirde yeni normale alışabilir, yakın bir gelecekte de koronavirüse karşı kesin bir zafer elde edebiliriz.
***

lke olarak 11 Mart’tan beri virüsle mücadele ediyoruz. Bu mücadelede genel olarak başarılı bir grafik çizdik. Kaybettiğimiz her can bizim için değerli. Acı kayıplarımız olsa da kayıp sayımızın başka ülkelerdeki trajik boyutlara ulaşmasını büyük ölçüde önledik. Bunun yanında vaka sayımızı da sağlık sistemimizi çökertmeyecek seviyelerde tutmayı başardık.  
Virüse karşı olan mücadelemizde önemli bir yol katettik. Bu süreçte yurttaşlarımız da büyük fedakarlıklar yaptı. Yurttaşlarımızın büyük bir çoğunluğu tedbirlere uydu. Duyarlı ve sorumlu davrandı, davranmaya devam ediyor.
***

Pandemi sürecinde evde kalmak, gerekli durumlarda dışarı çıktığımızda ise tedbirlere uymak hayati önem taşıyor. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerek. Bunun için de hem yediklerimize hem de uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. 
Koronavirüse yakalanmamak için fiziksel olarak güçlü olmamız gerekiyor. Fiziksel sağlığımız çok önemli. Ancak dahası da var. Bu süreçte ruh sağlığımıza da dikkat etmemiz lazım. Psikolojimizin güçlü olmazı gerekiyor.
***

Stresli ve zor günlerden geçiyoruz. Çoğu yurttaşımız yaşananlardan psikolojik olarak olumsuz etkileniyor. İnsanlarımızda mental yorgunluk olması gayet normal. Neredeyse iki buçuk aydır evde kalmak, zorunlu hallerde dışarı çıkmak, dışarı çıktığımızda tedbirlere uymak, eski hayatlarımızı geride bırakmak, yeni normale uyum sağlamaya çalışmak kolay değil. Bunlar ağır bir stres yüküne neden oluyor. 
Yurttaşlarımız bu zor günlerde psikolojik olarak güçlü kalmaya dikkat etmeli. Fiziksel sağlığımızı korumak için nasıl gayret ediyorsak ruh sağlığımızı korumak için de aynı şekilde çaba harcamalıyız. Pandemi sürecinde ruh sağlımız da beden sağlığımız kadar önemli.
***

Bu süreçte zihnen bizi rahatlatacak aktiviteler yapmak iyi olacaktır. Bize iyi gelen şeyleri keşfetmek ve onları yapmak şüphesiz ki psikolojimize iyi gelecektir.
Kitap okumak, müzik dinlemek, film izlemek, evde spor yapmak, hobilerimize zaman ayırmak gibi aktiviteler evde geçirdiğimiz zamanı verimli değerlendirmemizi sağlayabilir. Her insanın ilgi alanı farklıdır. Herkes kendi ilgi alanına göre kendisini iyi hissettirecek çeşitli aktiviteler yapabilir.
Pandemi sürecinde karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmak bizi hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak yıpratır. Unutmayalım ki beden sağlığı ile ruh sağlığı bir bütündür. Birbirini tamamlar.
***

Salgında kritik bir dönemdeyiz. Vaka sayısında üç haneli rakamlara indik. Bu psikolojik açıdan da önemli bir eşikti. Tedbirlere uyarsak ve hem bedensel hem de ruhsal olarak güçlü kalmaya gayret edersek vaka sayısını daha da aşağılara çekebilir hatta sıfırı bile görebiliriz.
Yeni normale geçiş yaptığımız bu süreçte çok dikkatli olmalıyız. Verdiğimiz emeklerin boşa gitmemesi için yetkili kurumlarımızın söylediklerini eksiksiz bir şekilde uygulayalım. Sorumlu ve dikkatli davranmaya devam edersek gelecek güzel günlere çok daha çabuk ulaşırız.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR