26 Şubat 2021 Cuma 16:25 Güncel

ÖLÇÜ ALETLERİNDE SON GÜN 1 MART YAPTIRMAYANA PARA CEZASI VAR

Ölçü aletlerinde son gün 1 Mart Yaptırmayana para cezası var

Muayeneleri iki yılda bir yapılan ölçüm aletleri için son tarih; 1 Mart Pazartesi. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, muayene yaptırmayanlara para cezası kesileceğini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, ölçüm aletleri için muayene başvurularının 1 Mart Pazartesi gününe kadar yapılabileceğini duyurdu. Aydın, her türlü ölçüm aleti kullanan pazar, akaryakıt, bakkal gibi esnafların 1 Mart Pazartesi gününe kadar verilen internet adreslerinden başvuru yapabileceğini belirterek damga süresi dolmuş ölçüm aletleri sahiplerine para cezsı verileceğini ifade etti. Aydın’ın açıklaması şöyle:

BAŞVURULAR İNTERNET’TEN

Her türlü ölçü ve ölçü aletinin milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun; doğru ayarlı, muayene ve damgası yapılmış olarak kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunun gereğidir.Akaryakıt istasyonlarında bulunan akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, mobil tanker sayaçları ve lastik hava sayaçları ile kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller için muayene başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr adresli başvuru portalı üzerinden 01/03/2021 tarihine kadar Türk Standartları Enstitüsü’ne elektronik ortamda yapılacaktır.

BAKANLIK ADRESİNDEN TAKİP EDİLECEK

Otomatik tartı aletleri, 1. ve 2. sınıf tartı aletleri. Kapasitesi 2000 kg ve altında olan3 ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri muayene başvuruları 01/03/2021 tarihine kadar tartı aletleri yetkili muayene servislerine yapılacaktır. Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış yetkili muayene servislerine (http://msurapor.sanayi.gov.tr/) adresinden ulaşılabilir.taksimetre, takograf, ısı sayaçları hız ihlal tespit donanımları, egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları, muayene başvuruları ilgili muayene servislerine süresi içerisinde yapılacaktır. Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış yetkili muayene servislerine (http://msurapor.sanayi.gov.tr/) adresinden ulaşılabilir.

2 BİN KG’NİN ALTINDAKİLER

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan 3. 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri. Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli terazi kullanıcıları tarafından 01/03/2021 tarihine kadar Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.

 

Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; İlgili Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Firmaları tarafındanhttps://dijitalbakanlik.sanayi.gov.tr üzerinden 01/03/2021 tarihine kadar Kocaeli Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne yapılır.Isı sayaçlarının periyodik muayenelerini yaptırmakla yükümlü kullanıcıların 01/01/2021 tarihinden 01/03/2021 tarihi mesai saati bitimine kadar servislere başvurmaları ve 31/12/2021 tarihi sonuna kadar bu muayeneleri yaptırmaları zorunludur.

İDARİ PARA CEZASI

Bakanlığımızdan ısı sayacı servis hizmetleri yetki belgesi alan firmalara https://www.sanayi.gov.tr/merkez-birimi/524b6d480142/diger/b81025 adresinden ulaşılabilir.Periyodik muayenesini yaptırmayan kullanıcılar hakkında, damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı 3516 sayılı Kanun hükümlerine göre idari ve cezai işlemler yapılacağından İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu, kamuoyuna önemle duyurulur. n Ayşe AYDIN

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER