06 Aralık 2021 Pazartesi 14:06 Sağlık

TÜRK SAĞLIK SEN: BAKANLIK HEKİMLER ARASINDA BİLE AYRIM YAPTI

Türk Sağlık Sen: Bakanlık hekimler arasında bile ayrım yaptı

Türk Sağlık Sen tarafından bugün başlatılan iş bırakma eylemi ile ilgili yapılan basın açıklamasında, “Sağlık Bakanlığının hekimlerimiz için açıklamış olduğu zam oranlarının gerçeği yansıtmadığı görülmüştür. Bakanlık zam konusunda hekimlerimiz arasında bile ayrım yapmıştır” ifadeleri kullanıldı

Sağlık çalışanlarının tamamını kapsamayan ek gösterge ve maaş artışıyla ilgili iş bırakma eylemi uygulayacaklarını duyuran Sağlık-Sen, Türk Sağlık-Sen ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasına bağlı sağlık çalışanları, bugün itibarı ile iş bırakma eylemine başladı.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Sağlıkçıların duyurduğu eylem planına göre, Türk Sağlık-Sen bugün gün boyunca, Sağlık-Sen ise 7 ve 9 Aralık tarihlerinde 2 gün boyunca iş bırakma eylemi yapacak. Buna göre 6, 7 ve 9 Aralık tarihlerinde iş bırakacak olan sağlık çalışanları Acil Servis, Yoğun Bakım, Çocuk Acil ve Yoğun Bakımı, onkoloji, diyaliz servislerinde hizmet vermeye devam edecek.

“SAĞLIK BİR EKİP İŞİDİR”

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi, Kocaeli Devlet Hastanesi önünde eylem gerçekleştirdi. Eyleme Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Ali Karadaşlı ve sağlıkçılar katıldı. Grup adında açıklamayı Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker okudu. Çeker yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Enflasyon altında ezildiğimiz, iğneden ipliğe her ürünün zamla yarıştığı, alım gücümüzün gittikçe azaldığı şu günlerde, tüm sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığından ücretlerde ve sosyal haklarda bir iyileştirme beklerken, Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu talihsiz açıklama ile infiale sebebiyet vermiştir.Sağlık bir ekip işidir. Ekip de bir kişi eksik olduğu takdirde kaliteli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti verilmesi mümkün değildir. Bakanlık bunu görmezden gelerek sağlık hizmetinin sekteye uğraması ve çalışanları birbirine düşürmek için elinden geleni ardına koymadığına toplum olarak şahit olduk. 

“TEPKİ GÖSTERİYORUZ”

Sağlık çalışanları hayat pahalığı karşısında ezilirken, ay sonunda bütçeyi denkleştirmek için gezginler gibi ucuz ve indirimli satışların olduğu marketleri arşınlamaktadır. Sağlık Bakanlığının hekimlerimiz için açıklamış olduğu zam oranlarının gerçeği yansıtmadığı görülmüştür. Bakanlık zam konusunda hekimlerimiz arasında bile ayrım yapmıştır. Açıklamış olduğu gerçeği yansıtmayan zamdan bakanlığa bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimler dışında diğer hekimlerin faydalanmayacağı bir düzenlemeyi hayata geçirerek hekimler arasında bile ayrım yapmıştır. Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan personel kamuda en düşük ücreti alan kesimdir. Ücretlerine acilen zam yapılmalı. Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadeleye bugün de iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz. Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi, sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır.

“İSTEĞİMİZ ÜCRETLERİN ARTIRILMASI”

Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımız olmaz, olamaz da. Sağlık Bakanlığı kendine bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimlere iyileştirme yaparken, Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimlerini ve YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Üniversite hastanelerinde görev yapanları, yapılan iyileştirmeden muaf tutmak hangi vicdana sığar. Aynı meslek gurubu arasında bile ayrım yaparak böl parçala yönet mantığı ile hareket ederek çalışanları birbirine düşüren, sağlık bakanlığını ve bu işe ön ayak olan bürokratlarını kınıyoruz. Türk Sağlık Sen olarak isteğimiz tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin artırılmasıdır. İnsanca yaşayacağı ve emeklerinin karşılığın olan bir ücretin kendilerine ödenmesidir. Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı çekmektedir.

“ÜCRETLER ENFLASYON KARŞISINDA ERİMİŞTİR”

Çünkü tüm sağlık çalışanlarının ücretleri enflasyon karşısında erimiştir. Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakârlar, Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı, gayrı olmaz. Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakarız. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir.”

“BAŞARMAK ZORUNDAYIZ”

Çeker’in ardından Uzman Üroloji Hekimi Ercan Aydınoğlu bir konuşma yaparak: “Ben bir bilim insanıyım. Bagli olduğum değerler söz konusu. Kapıya şu yazıyı yazdik 6 Aralık günü uyarı amaçlı yazı bıraktık. Bağlı olduğumuz değerler olduğu için kararı vermek kolay olmadı. Ama mecburuz bunu yapmaya. Türkiye yol ayrımında zorluklar herkes için geçerli. Kamu çalışanı öyle kolay iş bırakma eylemine karar vermez. Bugün başlayacak bütçe maratonunda sözün bize gelecek anı beklemeliyiz. Umarım başaracağız. Başarmak zorundayız “ dedi.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Ardından konuşan Pratisyen Hekim Ahmet Murat Kazan, “Enflasyonun açıklandığı gibi olmadığını hepimiz biliyoruz. Doktorların maaşlarına zam yaptık diyorlar sağlık çalışanlarına yok. Sağlık çalışanlarına zam diyorlar doktorlara yok. Sosyal medyada birbirimize düşüyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Hak verilemz alınır” dedi.


 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER