KÖŞE YAZARLARI

Güneş balçıkla sıvanmaz

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Kocaeli Şubesi 10 Kasım'da önemli bir etkinliğe imza attı. Bu etkinlik sığ ve gereksiz tartışmalar nedeniyle olması gerektiği gibi gündeme gelmedi. Farkı konular öne çıkartılarak gündemleştirildi.  
Oysa ki etkinliğin ana fikri son derece anlamlıydı. Bazı basın-yayın kuruluşları bu anlamlı ana fikir yerine işin magazinsel yönüne odaklandılar. ADD Kocaeli Şubesi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden otobüs temin etmesi yanlışmış gibi bir algı yaratıldı.
Hiçbir hayırlı işe el atmayan ama eleştirmeye gelince mangalda kül bırakmayan tayfa yine hezeyana başladı. Şaşırtıcı değil. Meyve veren ağaç taşlanır. ADD, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi ve ADD Kocaeli Şubesi de bu büyük sivil toplum kuruluşunun Kocaeli’deki yıkılmaz kalesi. 

***

Genel Başkanlar, Genç Başkanlar, Efsane Başkanlar çıkarmış bir şubenin hedef alınması şaşırtıcı bir durum değil. Şaşırtıcı olan, Atatürkçü geçinen bazı kesimlerin eline büyük bir fırsat geçmişçesine bu konu üzerinden ADD Kocaeli Şubesi’ne saldırmaları. Bilinmelidir ki bir ideolojiye en büyük zararı o ideolojiyi yanlış bir şekilde temsil edenler verir. 
Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden otobüs temin etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu ülkenin belediyesidir ve bizim vergilerimizle hizmet vermektedir.
***

ADD’nin kırmızı çizgileri bellidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ADD’nin tüzel kişiliğine ve kırmızı çizgilerine saygı göstermektedir. Bu koşullar dahilinde ADD Kocaeli Şubesi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden otobüs konusunda destek almasında beis yoktur.
Konuyu partizan ve ideolojik temellerde değerlendirmek ülkeyi kutuplaştıran iklime hizmet etmekten başka bir sonuç doğurmaz. ADD Kocaeli Şubesi, İzmit Belediyesi’nden değil de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden otobüs temin ettiyse burada düşünmesi gereken İzmit Belediyesi’dir. Zira İzmit Belediyesi’nin kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla olan ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiği açıktır.

***

Tüm bu tartışmalar ADD Kocaeli Şubesi’nin 10 Kasım’da gerçekleştirdiği anlamlı etkinliğe gölge düşüremedi. Güneş balçıkla sıvanmaz. ADD Kocaeli Şubesi 10 Kasım’da düzenlediği Ankara gezisinde kırkı liseli gençlerden oluşan elli kişilik bir topluluğu Anıtkabir’e götürdü. ADD ile gençleri buluşturmak ve daha önce Anıtkabir’e gidemeyen kişileri Anıtkabir’e götürmek için düşünülen etkinlik son derece başarılı geçti. Ankara’da önce eski meclis olarak bilinen 1. TBMM Binası ziyaret edildi. Ardından ADD Genel Merkezi’ne gidilerek Genel Başkan Hüsnü Bozkurt ile bir araya gelindi. Çoğunluğu gençlerden oluşan böyle kalabalık bir topluluğu görmek Sayın Bozkurt’u mutlu etti. Gençler ile ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt’un sohbeti ise Atatürkçü Düşünce’nin geleceği adına umut tohumları ekti. Genel Merkez ziyaretinin ardından Anıtkabir’e giden ADD Kocaeli Şubesi, Ulu Önder Atatürk’ün huzuruna çıktı ve sonrasında Anıtkabir’i gezdi.

***

ADD Kocaeli Şubesi önümüzdeki dönemlerde de önemli etkinliklere imza atmaya devam edecek. Aralık ve Ocak ayında ses getirecek etkinlikler yapmayı hedefleyen ADD Kocaeli Şubesi, Kadın Kolları ve Lise Komisyonu kurarak gücüne güç kattı; Gençlik Kolları ise çok yakında kurulacak.
Göreve geldiği günden bu yana başarılı çalışmalara imza atan ADD Kocaeli Şube Başkanı Taylan Bingöl ve yönetimini tebrik ediyorum. Bu ülkenin Atatürkçü Düşünce’ye, bu kentin de Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi’ne ihtiyacı var. Sayın Bingöl ve yönetiminin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu hassasiyetle çalışmalarına devam edeceğinden şüphem yok.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR