KÖŞE YAZARLARI

Tünelin ucundaki ışık

Uzmanlar bu kışın zorlu geçeceğini söylemişti. Henüz Aralık ayındayız ve şu ana kadar gerçekten de oldukça zorlu geçiyor. 
Bir yandan pandemiyle, diğer yandan da pandeminin neden olduğu ekonomik sıkıntılarla mücadele ediyoruz. Olayın bir de psikolojik boyutu var ki oldukça yıkıcı. Hem sağlıkla ilgili kaygılar hem de ekonomik kaygılar insanların psikolojilerini olumsuz etkiliyor. 
Kışın salgının seyrinin yükseleceği öngörülmüştü ancak gerçeklerle yüzleşmek teori üretmekten çok farklı. Her gün binlerce kişi koronavirüse yakalanıyor ve çok kullanılan o meşhur sözün anlamını daha iyi kavrıyoruz: Çember daralıyor.
***

Halkımızın bir bölümü koronavirüs önlemlerine çok dikkat ederken bir bölümü hala gereken hassasiyeti göstermiyor. Bir dönem moda olan, tedbirde ısrarcı olalım, sözüne uymayıp duyarsızlıkta ısrarcı olanların sayısı hala bir hayli fazla; kaybettiğimiz bunca cana rağmen… 
Bazı devlet adamlarımız salgınla mücadelenin beka meselesi olduğunu ve koronavirüs önlemlerine uymanın vatandaşlık görevi olduğunu vurguladı. Çok doğru bir vurguydu. Bu durumda böylesine hassas bir milli meselede, maske-mesafe-temizlik gibi çok basit bazı kurallara uymamanın vatandaşlık görevini yerine getirmemek olduğunu ifade edebiliriz.
***

Koronavirüs önlemlerine uymayanlar iyi bilsinler ki kaybettiğimiz bunca canın vebali onların üzerinde. Kendinizi düşünmüyorsanız çevrenizdeki insanları düşünün. Yaşlılarımızı, kronik hastalığı olan yurttaşlarımızı düşünün. Biraz duyarlı olun. 
Sağlık çalışanlarımız aylardır büyük emekler vererek salgınla mücadele ederken bazı insanların duyarsızlığı bunca çabanın heba olmasına yol açıyor. Kendinizi düşünmüyorsanız sağlık çalışanlarımızı düşünün. Onların verdiği emeğe, mücadeleye saygı gösterin.
***

Dışarıda gözlemliyorum, çok enteresan manzaralar var. Bazı kişiler maskelerini çenelerinin altına indirip sigara içiyorlar. Affedersiniz, yolun ortasına tükürüyorlar. Maskelerini sağa sola atıyorlar. Yazık, gerçekten çok yazık. İnsan hayatına hiç değer vermiyorlar. 
2020 hem ülkemiz için hem de dünya için kötü bir yıl oldu. Artık 2020’nin son günlerindeyiz. Karanlık günlerden geçsek de koronavirüse karşı bazı aşıların bulunmasıyla tünelin ucundaki ışık göründü. O ışık şu an biraz uzak ve cılız görünebilir ancak ışığa doğru yürümeyi sürdürmeli, mücadeleyi bırakmamalıyız.
***

Aşının bulunması önemli bir gelişme fakat bu salgının sona erdiği anlamına gelmiyor. Aşının ülkemize yeterli miktarda getirilmesi ve doğru bir planlamayla yurttaşlarımızın aşılanması gerekiyor. İşin bu kısmı çok hassas ve kritik. 
Aşı süreci nasıl ilerleyecek, takvim ne şekilde işleyecek zamanla göreceğiz. Bugünden yarına olacak bir şey değil. Biraz vakit alacağı aşikar. Aşı süreci iyi organize edilmesi gereken bir süreçtir. Bu yüzden zaman alması normal.
***

Önümüzdeki aylar çok kritik. Kış boyunca daha dikkatli olmalıyız. Aşı süreci başlayana ve bitene kadar tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Kendimiz ve sevdiklerimiz için maske-mesafe-temizlik kurallarına uymalıyız. 
Unutmayın, koronavirüs önlemlerine uymak hayat kurtarır! Lütfen hepimiz maske-mesafe-temizlik kurallarına uyalım ve virüse karşı mücadelede birer nefer olalım!

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR